Reglerna vid publika arrangemang är:
Max 500 personer vid numrerade sittplatser med föreskrivet säkerhetsavstånd Max 100 personer vid fria publikplatser med föreskrivet säkerhetsavstånd
Processen vid biljettförsäljningen till Smederna Speedway`s hemmamatcher går ju till som följer:
Publik som köpt säsong-, VIP- eller har sponsorkort, betalda 2019-2020 för 8 grundseriematcher i Bauhausligan och 4 grundseriematcher i allsvenskan (Team Rapid) , och pausade till säsongen 2021 äger ju företräde vid biljettförsäljningen eftersom de redan betalat korten.
Alla dessa kortinnehavare måste betala ytterligare 30 kr per bokad numrerad sittplats.
Därefter släpps eventuella obokade sittplatser till allmänheten som får boka dessa till priset 250kr/Bauhausligan eller 130kr/Allsvenskan per sittplats.
Vi aviserar i sociala medier och på hemsidan när biljettsläppet sker, framgår inget där så är det ännu inte bestämt dag och klockslag, vi släpper hemmamatch för hemmamatch i dessa föränderliga pandemitider.
När rutinen är som ovan har fler och fler frågat om det finns möjlighet till att köpa årskort för återstoden av grundserien för att förtur på sittplatsbiljetter.
Därför lanserar vi årskort för resterande 7 grundseriematcher i bifogad länk:
Vid ev frågor kontakta oss på 072-7001951 eller [email protected]
Köper du säsongskort innan stoppdatum 27 juni kl 1900 så erhåller du förtur redan till Bauhausmatchen torsdag 1 juli mot Vetlanda.